Bydlení pro seniory – podle čeho vybírat?

Současné bydlení vám již zcela nevyhovuje a uvažujete o změně? Uvážili jste, že starost o domácnost pro Vás není příliš náročná a Váš zdravotní stav umožňuje nezávislé bydlení. Na místě je úplná upřímnost, pokud si myslíte, že pomoc druhých potřebujete a rodina Vám je není schopna dostatečně poskytnout, měli byste zvážit přestěhování do domu s pečovatelskou službou či seniorské komunitní bydlení.

Jaké aspekty musíte u výběru nového bydlení zvážit?

Občanská vybavenost – nakupovat potřebuje každý a ne vždy je tu možnost použít auto. Proto zjistěte, zda se v docházkové vzdálenosti nacházejí všechny potřebné obchody. Podobně jako lékařská péče a úřady, kam pravidelně docházíte.

Transport – pokud nemáte auto, nebo nejste již schopni řídit, zjistěte, jak je v okolí zajištěna doprava. Je možnost použít MHD? Jak dlouho Vám bude trvat, než se dopravíte za příbuznými, do centra, či do oblíbené kavárny.

Socializace – máte potíže s navázáním kontaktu? Čím dále méně opouštíte domov? Každý z nás potřebuje lidský kontakt. Proto při prohlídce nového působiště promluvte se sousedy. Najdete s nimi společnou řeč? Dovedete si představit, že zde s těmito lidmi žijete?

Velikost nemovitosti – do jak velké nemovitosti se stěhujete? Zvládnete se o ni postarat, a to i finančně? V jakém je stavu? Odpovídá Vašim požadavkům? Budete si moct pozvat návštěvu?

Dostupnost – pokud budete bydlet v patře, zvažte i fakt, zda do bytu vede výtah? Kdybyste jednou byli nuceni chodit o holi, nejsou zde vysoké prahy nebo příliš kluzké podlahy? Je zde případně možnost některé věci přizpůsobit vašim možnostem a požadavkům?

Náklady – se stěhováním a novým bydlením je pochopitelně spjata řada dodatečných nákladů. Pečlivě uvažte, zda na vše budete mít finance.

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text