Jak na pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny – každý v pokročilejším věku je důvěrně zná. Pigmentové skvrny se nejčastěji tvoří na obličeji, dekoltu, nártech a rukou. Mají různou velikost, tvar a intenzitu zabarvení, které způsobují buňky, zvané melanocyty. K jejich vzniku dochází zejména po čtyřicítce.

Za jejich tvorbu může celá řada vlivů. Svou roli hraje genetika, hormonální výkyvy například v období menopauzy a samozřejmě také UV záření.

Pigmentovými skvrnami bývá nejvíce postižena právě ta pokožka, která není krytá proti slunečnímu záření.

Jak na pigmentové skvrny?

Nejjednodušší je prevence. Ačkoli svou roli na jejich vznik hraje vícero faktorů, důležitá je pravidelná preventivní ochrana v podobě denního používání přípravků obsahujícího ochranný UV faktor. Dermatologové doporučují používat denní pleťový krém i tělové mléko, obsahující SPF 15 či více. Díky tomu budete své tělo chránit.

Doporučuji kupovat běžný denní pleťový krém, nebo tělové mléko se SPF15 avíce (SPF - sun protection factor, ochranný faktor), které ochrání všechny nekryté části těla.

V případě, že se pigmentová skvrna objeví, je vhodné ji začít řešit a starat se o ni. Světlejší pigmentové skvrny lze velmi dobře odstranit pomocí speciálních kosmetických přípravků. Pokud je chcete vyzkoušet, zeptejte se na doporučení konkrétního přípravku v lékárně. Tmavší skvrny, které si již nějakou dobu pěstujeme, je lepší nechat vyšetřit dermatologem.

Na závěr je nutné podotknout, že je potřeba skvrnám věnovat pozornost a pečlivě je odlišovat od znamének, ty potřebují zcela jinou péči.

Sandra Š.

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text