Jak pečovat o orchideje

Všechny rostliny vyžadují specifickou péči. Mezi ostatní rostliny v našich domovech si vydobyly své místo orchideje.  

Rodů orchidejí nabízených ke koupi je mnoho, nejčastěji prodávanými orchidejemi jsou ale hybridy rodu Phalaenopsis (čteme falenopsis). Poznat je lze snadno, mají nejčastěji 4 až 8 tlustých listů vejčitého tvaru a ze základu roste bezlistý květní stvol s otevírajícími květy nejrůznějších barev.

Orchideje jsou vhodné prakticky do všech domácností, nesnesou jen dlouhodobý pohyb teplot pod 18 °C.

Co dělat s novým přírůstkem? 

Rostlinu, kterou si domů přineseme, je dobré přesadit (i když právě kvete). Při přesazování je potřeba myslet na to, že substrát musí být velmi vzdušný. Proto je dobré používat pokud možno průsvitné květináče. Orchideje totiž asimilují i kořeny.

Kam orchideje umístit?

Nejvhodnější jsou pokoje na východ, orchidejím totiž prospívá ranní slunce. Pokud máme pokoje na sever, je dobré je dát přímo na okenní parapet. V jižně západně orientovaných místnostech květiny musí být mimo dosah přímého slunečního záření, aby je nepoškodilo.

Phalaenopsis kvetou při správné péči dvakrát ročně a květy si podrží i déle než tři měsíce. Aby květy na rostlině vydržely co nejdéle, je důležité je chránit před přímým slunečním zářením.

Orchideje se nezalévají jako jiné pokojové květiny. Nejlépe je jednou týdně ponořit na několik hodin květináč do nádoby s vodou. Poté nechat vykapat a umístit nazpátek.

Nikdy květinu nezalévejte přímo do květináče, v misce totiž nesmí stát voda, jinak by mohly kořeny uhnívat a květina zajít.

Navíc je dobré orchideje hnojit, a sice od jara do podzimu, jednou týdně v zálivce.

Co dělat s květinou po odkvětu?

Po odkvětu se stonek zastřihává asi na 25 centimetrů. Phalaenopsis pak vyžene nové stvoly. Zaschlé stvoly odstřiháváme až u báze a rostlina vytvoří květenství nová.

Sandra Š.

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text