Jak pěstovat chryzantémy?

Důvod toho, proč se velkokvěté chryzantémy těší takové oblíbenosti, je patrný už z jejich názvu. Pestré květy rozličných tvarů a barev jsou často používány k dekoračním účelům.

Pestrá kytice sestavená z velkokvětých chryzantém může rozjasnit nejeden domov i v období, kdy už se jiné květiny dávno uložily k zimnímu spánku. Chryzantéma je totiž poslední kvetoucí květinou roku, proto se s ní můžete potěšit ještě počátkem listopadu.

Chryzantémy pocházejí z Asie. V našich krajích získaly neprávem nálepku hřbitovního kvítí. Díky své otužilosti bývají totiž nejčastější dušičkovou výzdobou (odtud s největší pravděpodobností pochází jejich lidový název – listopadky).

Výběr stanoviště a pěstování

Některé typy jsou poměrně náročné na pěstování; pro začínající zahrádkáře jsou vhodné především odolné odrůdy Rayonnant nebo Breitner, které mají buď bílé, žluté, nebo růžové květy. Je velmi důležité, jaké vyberete pro záhon chryzantém místo. Rostliny vyžadují kvalitní neutrální nebo mírně alkalickou půdu, záhon by měl být vystaven slunci a chráněn jak před prvními ranními mrazíky, tak před silným větrem. Květiny se dají pěstovat také ve skleníku; pak tyto starosti odpadají.

S výsadbou začněte hned, jak přestanou hrozit poslední jarní mrazíky. Ještě před tím, než umístíte dobře zakořeněné sazenice do záhonu, pohnojte půdu Cereritem. Pokud se rostlinky uchytí, uštípnete zhruba po třech týdnech jejich měkký vrcholek za 5. – 6. listem odspodu. Z dalších výhonků pak ponechte na stonku jen 2 – 3 nejsilnější.

V období růstu není třeba žádná zvláštní péče, dbejte jen na dostatek vláhy a živin. Zpočátku používejte dusíkatá hnojiva, zhruba od poloviny srpna začněte přihnojovat opět Cereritem. Chryzantémy jsou poměrně odolné vůči škůdcům, jedinou větší hrozbou jsou houby a mšice. Oba škůdci se ale dají snadno zlikvidovat speciálními postřiky.

S prvními mrazíky je důležitá také ochrana květů. Rostliny chraňte dvojitou fólií, pokud jde venku opravdu do tuhého, přesaďte je raději do květináče a přeneste do skleníku.

Martina M.

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text