Jak předejít zažívacím potížím?

V zimním období, tedy v době, kdy nemáme tolik pohybu, kolik bychom měli a chtěli se zvyšuje počet zažívacích obtíží. Více náchylnější k nim jsou starší lidé, jejichž zažívací trakt není tak výkonný jako v mládí. Zažívacím potížím navíc přispívají mnohé užívané léky. Jak se těmto potížím vyvarovat?

Gastroenterologové radí: “Nepřejídejte se, jezte častěji, ale v menším množství.”

Jak správně jíst?

Ideální je jíst pětkrát denně. Nandejte si na talíř méně než jste zvyklí a nezapomeňte vždy na alespoň malou porci zeleniny. Příklad si můžeme vzít třeba u našich jižních sousedů, kde porci salátu dostanete například i ke guláši.

Co nejíst? 

Abyste předešli zažívacím potížím, je dobré vyhnout se příliš kořeněným a tučným jídlům a  vyvarovat se konzumaci alkoholu. Ingredience jako pepř, chilli či feferonky by měly zůstat na pultech obchodů. Velmi důležité je dodržovat pravidelný pitný režim. Co se pití týče, nedoporučují se dráždivé slazené perlivé nápoje. Po obědě si můžete dopřát skleničku piva. To zažívání je prospěje.

Upravte trávení

Potřebujete-li nastartovat správné trávení, dejte si ráno na lačný žaludek bílý jogurt s živou kulturou nebo vypijte sklenici vlažné vody. Po několika dnech by se mělo trávení upravit.

Ne vždy lze sekat latinu. Když jeden den zhřešíte, další den jezte spíše střídmě.

Pokud trpíte na pálení žáhy, kupte si v lékárně přípravek s trávicími enzymy a užívejte je již při konzumaci jídla. Tak můžete předejít pozdějším žaludečním potížím.

Sandra Špačková

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text