Jak si chránit zrak?

Říkáte si, že váš zrak už není to, co býval, nebo naopak zatím stále brýle nepotřebujete, i když už kolem vás pobíhají pomalu pravnoučata? V obou případech se nám mohou hodit některá doporučení, jak o zrak co nejlépe pečovat a vyvarovat se některých typických nešvarů.

K typickým nešvarům, kterým bychom měli předcházet, abychom svůj zrak ochránili, určitě patří kupování dioptrických brýlí v běžných obchodech bez vyšetření u očního lékaře. I když už dnes osvěta pokročila, stále často si někteří při potížích se zrakem prostě koupí některé brýle, které jim alespoň trochu sedí a mají pár zvětšovacích skel, aniž by věděli, že si tím mohou poškodit zrak.

Nošení špatných brýlí totiž může potíže se zrakem zbytečně zhoršovat, sice rozpoznáme, že vidíme špatně na dálku nebo na blízko, ale porucha může být kombinovaná, můžeme potřebovat na každé oko jinou dioptrii, a podobně, kdy nám dioptrie na míru skutečně dovede předepsat správně jen kvalifikovaný oční lékař.

K dalším nešvarům patří čtení při špatném světle, i když podle nejnovějších výzkumů se tím zrak neničí, ale oči se zbytečně namáhají a mohou pálit a bolet. S pálením či pocity suchého oko je spojená i častá práce s počítačem.

Nejde tolik o to, že by monitory byly nezdravé, většina z nich je dnes proti různému blikání a třesení obrazu již vybavena, ale jde o to, že při práci málo mrkáme my, protože doslova nemůžeme odtrhnout zrak od obrazovky a oko pak vysychá a pálí.

ZP

1 Komentář to “Jak si chránit zrak?”

  1. andrea napsal:

    ja kupuji oční výživu, tu brillant od ocuteinu,protoze obsahuje lutein

Reagujte

Text