Jak správně vybrat matraci?

V noci se převalujete, neustále se budíte a ráno vás bolí celý člověk. V čem je problém? Pravděpodobně máte nevyhovující matraci a měli byste se podívat po nějaké nové, lepší. Správná matrace je důležitou součástí vaší ložnice. Poskytuje zádovým svalům uvolnění a pro páteř je oporou. Kopíruje tvar těla a rozloží jeho hmotnost. Kvalitní matrace je zkrátka nezbytná pro dobrý spánek.

Matraci raději vyberte ve specializovaných prodejnách, než v hypermarketech, kde leží na jedné hromadě a kde vám s volbou většinou nikdo neporadí. Zvláště pokud matrace poputuje do postele, kde spíte každou noc, je potřeba jejímu výběru věnovat větší pozornost. Během toho vás ovlivňuje celá řada faktorů.

věk
váha
• specifické zdravotní problémy
rozměry
subjektivní pocity – měkká nebo tvrdá? v souladu s ekologií? alergie?
cena

Měkká vs. tvrdá

Tak jako tak, matraci si před samotnou koupí určitě vyzkoušejte. Můžete zarytě tvrdit, že na měkké byste se nevyspali, ale pak se vám právě na takové může ležet nejlépe. Někteří prodejci dokonce nabízejí zapůjčení matrace domů. Vy si ji pak můžete vyzkoušet v pohodlí domova v poloze, v jaké nejraději spíte. Takových možností je ale minimum.

Základní principy

V obchodech si zkuste provést alespoň základní test. Když ležíte na zádech, bederní část by neměla být příliš hluboko oproti ostatním částem těla. Pokud to tak je, matrace je příliš měkká. Správně by se měla přizpůsobit tělu, měla by kopírovat jeho linie a neměla by nikde tlačit. V poloze na boku musí být páteř v rovině. Obecně platí, že pro lidi s vyšší váhou se lépe hodí tvrdší matrace a naopak.

Správná volba se odvíjí také od způsobu spaní. Kdo rád a většinu noci spí na břiše nebo na zádech, volí spíše tvrdší matraci. Lidé spící na boku zase vybírají spíše z těch měkčích, protože lépe chrání jejich klouby.

Zdravotní matrace

Na trhu se pohybuje celá řada zdravotních matrací. Ty dobře vyhovují zejména fyziologickým potřebám zdravého spánku. Ale ne každá matrace prezentovaná jako zdravotní opravdu zdravotní je. Nejlépe to poznáte podle sazby DPH. Zdravotní matrace s certifikátem jako jediné mají sazbu sníženou z 19 % na 9 %. Certifikát přitom dostane jen po podstoupení rozsáhlých testů.

Skutečná zdravotní matrace by měla zmírňovat zdravotní obtíže.

• může být antialergická
• může působit proti proleženinám
• může být speciálně upravená pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko

Zdravotní matrace by měly být vyrobeny z nezávadných materiálů a řešit odvod vlhkosti. Lepší odvod vlhkosti zajišťuje podle odborníků matrace pružinová, proto ji lépe ocení ti, kteří se více potí.

Matrace pro dvojlůžko

Každý máme své vlastní potřeby a proporce. Pokud se tedy vyloženě s partnerem neshodnete v nárocích na společnou matraci do postele o rozměrech většinou 200×180 nebo 200×160 (časté bývají i 200×200), zvolte dvě různé. Klasická velikost matrace pro jednoho bývá 200×90, ale objevují se i 200×100.

Se dvěma matracemi se zároveň lépe manipuluje, např. při stěhování nebo při pouhém povlékání prostěradla. Potah z jedné velké matrace nelze prát v pračce, což je další velká nevýhoda.

Potahy

Všechny matrace lze šetřit ochranným potahem, až teprve na něj se navléká prostěradlo. Chrániče matrací jsou snímatelné a lze je prát v pračce (kromě velkého potahu na dvojlůžkovou matraci). Trendy jsou potahy s obsahem nanočástic stříbra. Ty zabraňují šíření roztočů a bakterií. Výhodou může být podšití rounem a netkanou textilií, což znásobí vaše pohodlí při používání matrace.

Průměrná životnost matrace se pohybuje od 5 do 10 let. Poté je nutné matraci vyměnit. Její životnost prodloužíte tím, když ji budete pravidelně otáčet a obracet, pak bude docházet k jejich rovnoměrnému zatížení.

4 Komentářů to “Jak správně vybrat matraci?”

  1. Olga H. napsal:

    Moc hezký článek, konečně jsou tu podstatné informace. Já jsem si kupovala matraci před rokem, a raději jsem zašla do obchodu, který je tu v Praze kousek od nás. Protože se mi už ráno špatně vstává z postele, prodavač mi poradil matraci s vyšší výškou. Pokud máte kolena v horším stavu, doporučuji.

  2. iriss napsal:

    Super článek.. hledali jsme nějaké matrace a celkem mi to pomohlo potom při výběru..

  3. Pajka napsal:

    Taky chválím článek.. My kupovali matrace taky nové.. měnili jsme je asi o 6 letech a už to bylo fakt potřeba. Teď máme z líné pěny..

Reagujte

Text