Jak trénovat paměť

S přibývajícím věkem přirozeně přichází problémy, kterým se nemůžeme nijak vyvarovat. Nemusíme však ztrácet hlavu, neboť ne všechny problémy jsou neřešitelné. Jedním z těchto problémů může být právě paměť. Zapomínání je přirozené, zapomínáme všichni. Jak si ale trénovat paměť, abychom to i v pozdním důchodu nandali mladým?

Učením k dokonalosti

Není pravdou, že škola a s ní spojené učení je pouze pro mladé lidi. Právě v období důchodu se nám nabízí skvělá možnost, jak si moci začít velmi dobře trénovat paměť, abychom si ji udrželi po mnoho dalších let.

Pro opravu odvážné se již několik let otevírají univerzity třetího věku. Jedná se o vysoké školy, zaměřené právě pro lidi v důchodovém věku, kteří by se rádi začali učit novým věcem a získali tak nové znalosti. Právě toto učení je velmi dobrou metodou ke zlepšování si paměti. Není nic lepšího, než se učit nové a zajímavé poznatky, čímž si budeme stále trénovat naši paměť.

Velmi dobrou možností jsou cizí jazyky, které nám velmi pozitivně zaměstnají náš mozek. Můžeme tak začít držet krok s vnoučaty a naučit se taky anglicky nebo německy. Tento krok jistě oceníte nejenom vy, ale stejně tak i vaše vnoučata, kterým tak ukážete, že ještě rozhodně nepatříte na druhou kolej.

Křížovky, aneb ráj pro mozek 

Další možností, jak si stále procvičovat mozek, je luštění křížovek. Křížovky se dají sehnat v každém novinovém stánku, ti zběhlejší si je můžou dokonce najít na internetu. Luštěním zapojujeme velkou část mozku, díky čemuž se může stále procvičovat a nebude docházet k nechtěnému odumírání mozkových zápojů.

Pokud zrovna nefandíme křížovkám, můžeme vyzkoušet sudoku nebo osmisměrky. Není ani tak důležité, co luštíme, ale že to luštíme. Hlavní je začít zaměstnávat mozek, aby zbytečně nelenivěl a nezačal si zvykat na nízkou aktivitu.

Počítačové hry nejen pro mladé

Může se to zdát zvláštní, ale práce s počítačem a především hraní počítačových her jsou skvělou cestou, jak předejít případné Alzheimerově chorobě.  Mladí lidé denně pracují s počítačem a nevidí na tom nic složitého. Práce s počítačem však vyžaduje jistou dávku racionálního myšlení, čehož můžeme kladně využít.

Je vědecky prověřeno, že hraní počítačových her má velmi příznivý vliv na vývoj mozkové tkáně v pozdním věku. Není proto nic jednoduššího, než požádat naše děti nebo vnoučata, jestli by nám nesehnaly nějakou dobrou počítačovou hru, se kterou bychom si mohli užít nemalé množství zábavy a zároveň tím i procvičovat náš mozek a stále jej udržovat v kondici.

V dnešní době máme mnoho druhů počítačových her. Nemusí se primárně jenom jednat o akční hry, které jsou plné krve a násilí. Máme mnoho logických her a strategií, kde se můžeme například starat o farmu, budovat město, pečovat o virtuální rodinu a další podobné hry. Nemusíte se proto obávat, že by počítačové hry nebyly pro vás a že si nevyberete nic, co by vás mohlo bavit.

Autor: Michal Hromek

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text