Jak vychovávat vnouče?

Dříve bylo zvykem vícegenerační bydlení, a tak byli prarodiče do výchovy vnoučat zapojeny více než je tomu dnes. Dnes není takový trend, rodiny žijí odděleně a senioři mají jiné postavení než dříve. Mají vlastní aktivity a zájmy, na které mají vlastní finance.

Podle statistik babičky s vnoučaty tráví přibližně 10 hodin týdně a dědečkové 5. Péče  o vnoučata je postavena na dobrovolnosti a ne na automatickém očekávání pomoci.

Přizpůsobte se

Děti a rodiče se většinou v představách a názorech o výchově liší. Máte-li o vnoučata zájem a rádi byste s nimi dětem pomohli, je třeba vzájemně se přizpůsobit.

Schopnost přizpůsobit se je základem jakéhokoli úspěšného dlouhodobého vztahu. Jestliže jeden či všichni ze zúčastněných nepřizpůsobí své názory, představy a následné chování, není možné spolu vzájemně vyjít a vznikají tak mezigenerační rozkoly.

Hlavní slovo mají rodiče

Při výchově potomka by mělo platit, že hlavní slovo mají rodiče. Od prarodičů se tedy očekává, že se ve výchově musí do jisté míry přizpůsobit. Nesnažte se být dominantním prarodičem, prosazující svoje postoje a názory na výchovu, můžete se tak snadno dostat do konfliktu.

Vše ale samozřejmě záleží na tom, co se od vás požaduje. Pokud nemáte vřelejší vztahy a vídáte se jen na zdvořilostních návštěvách, přizpůsobení se nebude nutné.

Pokud ovšem rodiče od vás očekávají pomoc například s dlouhodobým hlídáním, i oni sami musejí své nároky na prarodiče konfrontovat s jejich stylem výchovy a z některých budou muset slevit.

Když například matka chodí na celý den do práce a dítě svěří prarodičům, není možné, aby ji, po příchodu z práce vynadala, že na procházce byli pouze dopoledne a odpoledne už si spolu jen hráli.

Najděte kompromis

V každém případě je potřeba se dohodnout na výchovných postupech a případných omezeních. Ostatní konkrétní věci je ale třeba nechat na člověku, který má hlídání na starost.

Pro vzájemnou pohodu je třeba jako u ostatních problematických témat najít způsob, jak spolu vyjednávat a jak najít uspokojivý kompromis.

S prosazováním vlastních názorů na výchovu do nepřehánějte a nevnucujte se, ale buďte připraveni kdykoli poradit – přece jen máte s výchovou více zkušeností než vaši potomci. Tak se toho nebojte.

Sandra Špačková

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text