Jaké vybrat povlečení pro alergiky?

Člověk v posteli stráví téměř půlku svého života, proto by postel měla být zařízena a vybavena tím nejlepším. Nejedná se jen o matraci a rošt, ale povlečení je také důležité. Zvláště pokud se jedná o povlečení pro alergiky. Co by mělo povlečení splňovat, jaké existují možnosti a jak připravit postel pro alergika, se dočtete v následujícím článku.

Alergie

Stále větší míru populace lidí trápí alergie. Mezi nejčastější patří alergie na pyly, zvířecí chlupy, ale také na jednotlivé potraviny. V oblasti postele se nejčastěji objevují alergie a problémy, které vyžadují speciální vybavení:

  • roztoči
  • plísně
  • atopický ekzém
  • astma

Správné rozměry

Trh s povlečením na postel nabízí několik různých velikostí. Klasickým rozměrem bývá velikost povlečení 140×200, v případě prodloužené verze 140×220 cm. Díky současným trendům, kdy je stále více oblíbená francouzská deka, tedy deka na dvojlůžko, se trh s povlečením na postel rozrostl o rozměry povlečení 200×200 cm nebo kratší povlečení 180×220 cm.

Výhodou velkých povlečení je vyniknutí vzorů a motivů, které na velké ploše mají dostatek prostoru. Daleko více rozměrů je u polštářů, při výběru vhodného povlečení je tak důležité znát přesné rozměry výplně.

Vhodný materiál

Materiál je nejdůležitějším kritériem při výběru povlečení. V dnešní době patří mezi klasické a nejčastěji kupované materiály:

  • bavlna
  • flanel
  • krep
  • mikrovlákno

Pro alergiky se jako nejlepším materiálem jeví mikrovlákno. Tento materiál je ze 100 % polyesteru, kdy 90% tvoří mikrovlákno a zbytek viskóza, která má stejné vlastnosti jako bavlna. Vlákna jsou pevná s vysokými absorpčními schopnostmi.

Povlečení je jemné, hebké, hřejivé a stálobarevné. Výhodou je, že je velmi nenáročné na péči, rychle schne a nemusí se žehlit. V zimě hřeje a udržuje tělesnou teplotu, naopak v létě chladí.

Povlečení určené přímo pro alergiky by mělo být s antibakteriální úpravou. Takové povlečení zabraňuje vznikům plísní, bakterií a roztočů, nejen v samotném povlečení, ale i jeho okolí. Aktivně udržuje hygienu v lůžku a prodlužuje životnost povlečení.

Proti roztočům

U alergika je důležité, aby byly v oblasti jeho postele odstraněny veškeré zdroje alergenů. V případě alergie na roztoče, kterým se daří v posteli s optimální teplotou a vlhkostí, kde mají dostatek potravin, jsou výborným řešením protiroztočové bariérové povlaky. Těmito povlaky se ochrání matrace, polštář i přikrývka.

Jsou ušité tak, aby měly mezery menší než 6 mikronů, které jsou pro roztoče už příliš malé a nemohou jimi prolézt a dostat se tak k pokožce. Přes povlaky je pak možné povléct klasické povlečení. Důležité je prát povlečení i povlaky každých 14 dní.

Jak se starat o postel

U postele alergika je jednou z nejdůležitějších úkolů pravidelná údržba všech částí. Časté praní povlečení, nejlépe při v programu s minimálně pětinásobným mácháním a s maximálním 30 vteřinovým odstředěním. Roztoči špatně snáší zimu i teplo, pro částečné zničení roztočů je dobré nechávat peřiny nějakou část dne venku.

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text