Medvědí česnek, dobrota nejen pro medvědy

Medvědí česnek (Allium ursinum L.) najdeme v lesích, vysoký je zhruba půl metru a listy jsou velmi podobné konvalinkám, jejich květy se ale hodně liší. Obě byliny od sebe bezpečně rozeznáte díky jejich vůni. Listy vyrůstají ze země v dubnu, květnu, a někdy i dříve. Kvete však až uprostřed května a v červnu, to už byste ji ale neměli sbírat.

Medvědí česnek, voní a chutná po česneku a je oblíbenou pochoutkou zvířat, především medvědů, odkud taky získal název. Medvědi tuto bylinu vyhledávají po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a také krev. Medvědí česnek se přímo nabízí k jarním očistným kúrám. Má stejné aroma a podobnou chuť jako klasický česnek, jeho výhodou však je, že konzumenta pak neprovází žádný zápach z úst.

Medvědí česnek vám v jarních měsících pomůže doplnit vitamíny a minerální látky, dezinfikovat trávicí trakt a podpoříme jím chuť k jídlu. Tím nás preventivně chrání před nemocemi typickými pro jarní měsíce, jako je zánět dýchacích cest, rýma a kašel.

Vzhledem k vysokém obsahu aliinu je dobrým pomocníkem v boji proti cholesterolu a onemocněním srdce a cév.

Listy i stonky můžeme přidávat do zeleninových salátů, které pak získají lehkou česnekovou příchuť. Můžeme jej použít stejným způsobem jako pažitku. Tedy do polévek, pomazánek, nádivek, omáček i k masu.2

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text