Seniorské divadlo

Nejprve bychom měli předeslat, že se nejedná o metaforu, ale skutečně máme na mysli seniorské divadlo. Pokud vám tento termín nic neříká, není divu, v naší republice totiž do roku 1995 prakticky neexistoval. Zatímco v zahraničí se už před několika desetiletími jednalo o populární fenomén. Oč jde tedy konkrétně?

Seniorské divadlo představuje hnutí či směr, umožňující lidem v seniorském věku trávit důchod aktivně, v rámci kolektivu a tvůrčím způsobem. Seniorské divadlo navíc není určeno pouze pro divadelníky ve výslužbě, ale pro každého, kdo má chuť tuto činnost zkusit. Ve své podstatě se tedy jedná o jednu z variant amatérského divadla.

Specifické je seniorské divadlo v tom, že skladba ansáblu je v podobné věkové skupině, a tomu také často odpovídá výběr her. I když ne vždy tomu tak je, vždyť kdo by si jednou nechtěl zahrát některou z her od Shakespeara či třeba některou z proslulých antických tragédií?

Základní kamen seniorského divadla byl pomyslně položen v severských státech a také v sousedním Německu a vzdálenějším Švýcarsku. V těchto zemích se také konají přehlídky seniorského divadla či semináře a dílny. Letos to bude dokonce již dvacet let, co existuje Evropský svaz seniorských divadel, který sdružuje seniorské divadelníky napříč Evropou.

A právě k těmto divadelníkům se může připojit i váš soubor. Z České republiky mezi reprezentanty zatím patřil například pražský soubor Máj. Další informace je možné dohledat na adrese www.amaterskascena.cz.

 

ZP

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text