Slevy – jak se vyhnout nekalým praktikám?

Slevy a akční cenové nabídky se na nás valí ze všech stran, z výloh obchodů, v supermarketu, z časopisů, o internetu ani nemluvě, ten je plný lákavých nabídek. Není ale sleva jako sleva. Jak se nenechat napálit? 

Falešné slevy

Oblíbeným trikem obchodíků jsou falešné slevy. Ty vzniknou tak, že obchod navýší původní cenu zboží, aby ji obratem mohl snížit a uvádět jako slevu. Jako zákazník na to přijdete jen těžko, vyplatí se sledovat dlouhodobě průměrné ceny a rozhodovat se podle vlastního úsudku. Zároveň doporučujeme navštívit internet a udělat si průzkum trhu u konkurenčních obchodů.

Konečná cena

Nakupujete-li v e-shopech, je nutné si dávat pozor na konečnou cenu. Na internetu s v  silném konkurenčním prostředí obchodníci ve slevách doslova předhánějí. Zboží z e-shopu se k vám musí dostat, ať už poštou nebo jinou kurýrní službou. A právě tento poplatek může cenu zboží prodražit.

Nejvíce ušetříte, když si zboží vyzvednete osobně na pobočce obchodu, ovšem pozor, i zde si obchody mohou naúčtovat poplatek za vyzvednutí (obvykle ve výši 20 – 50 Kč). Poštovné a balné pak bývá dražší, cena se odvíjí od velikosti zboží a vyšplhat se může až ke dvěma stovkám korun. Obchody mají ze zákona povinnost uvést všechny poplatky a ceny na svých stránkách. Pokud je tam nenajdete, v obchodě nenakupujte.

Nekupujte za každou cenu

Nákupu byste se měli vyhnout i tehdy, když na vás obchod nepůsobí důvěryhodně, když nekomunikuje a na pozoru se mějte, i když budou ceny extrémně levné. Nemusí to nic znamenat, ale je možné, že se to projeví na kvalitě zákaznického servisu.

Pozor na podmínky

Stává se, že výhodná cena, je podmíněna splněním dalších podmínek. Musíte se jim upsat, musíte nakoupit za určitou minimální částku, musíte si koupit ještě jiný produkt apod. V takovém případě je dobré slevu na místě odmítnout a v klidu na neutrálním místě ji promyslet a propočítat. Nikdy se nenechejte do ničeho nutit. Také se nezdráhejte říct si o obchodní podmínky k prostudování.

Nákup plánujte

Pokud na nákup nespěcháte, je dobré si ho naplánovat, tedy alespoň u některého druhu zboží. Zejména sezónní zboží bývá levnější mimo svou sezónu. Plavky koupíte výhodněji v letních výprodejích nebo v zimě. Zimní oblečení nebo lyže bývá levnější s příchodem jara. Chytrý nákup lze naplánovat i u obuvi, zájezdů, či elektroniky.

-MM-

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text