Univerzita třetího věku

Univerzita třetího věku je určena většinou pro studující na 55 let a jedná se o studium na univerzitě v rámci celoživotního vzdělávání. V rámci letního a zimního semestru bývá otevřeno několik disciplín – přednášek a seminářů, ze kterých si mohou účastníci tohoto vzdělávání vybrat ty, které je nejvíce zajímají.

Za absolvované přednášky a semináře potom získávají obdobně jako standardní vysokoškolští studenti kredity. K nejoblíbenějším předmětům obecně patří ty z oblasti výpočetní techniky, ať již se jedná o kurzy pro začátečníky či pokročilé. Vede internet, práce s textovým editorem, ale třeba i Power Point nebo programy na úpravu fotografií.

Zájem je také o humanitní vědy. Přednášky jsou nejčastěji zaměřeny na problémy z oblasti historie nebo psychologie. Hojně navštěvované jsou v duchu hesla – kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, též jazykové kurzy. A to nejen tradiční výuka angličtiny či němčiny, ale třeba i španělštiny, francouzštiny či italštiny, které se hodí zvlášť na dovolené.

Můžeme říci, že univerzita třetího věku v sobě spojuje hned několik ideálů. Ukazuje, že plnit si sny o vzdělání je možné v jakémkoliv věku. Odpovídá doporučením vědců, že mozkové buňky je třeba neustále procvičovat, a to i v seniorských letech. A také představuje hodnotného koníčka či prostor pro setkávání s podobně naladěnými lidmi.

 

ZP

Zatím žádné komentáře.

Reagujte

Text