Úraz na chodníku? Jak žádat o odškodné?

První letošní ledovku již máme za sebou, ale podle meteorologů budou následovat další.

Každému se to občas stane a to venku nemusí být ani náledí, člověk uklouzne či zakopne a už se řítí k zemi. V lepších případech takové uklouznutí skončí jen pár modřinami a špinavým oblečením. Často jsou ale následky vážnější. Jak už tomu většinou bývá nejohroženější skupinou jsou osoby se sníženou pohyblivostí a nejvíce úrazů se stává právě v zimním období.

Za údržbu a posyp chodníků a odklízení sněhu i ledu z nich jsou odpovědná města a obce. Většina měst je pro případ úrazů způsobených na chodnících pojištěna prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu. V případě, že pojištěni nejsou, musí uhradit odškodné ze svého.

Mnoho lidí neví, že má v případě úrazu například na neposypaném chodníku nárok na odškodné. A o tom, že se vyplatí se ozvat, svědčí i to, že plnění často přesahuje až 40 tisíc korun. Pokud třeba k bolestnému za zlomenou nohu, které činí přibližně 12 000 korun, přičteme i vyplacení případného ušlého výdělku, pak se celkové odškodné může vyšplhat na desítky tisíc.

Povědomí lidí, jak mají v takových situacích postupovat, sice roste, většina lidí ale stejně neví, jak v takovém případě postupovat.

Jak tedy postupovat, abyste měli na odškodné nárok?

Je třeba, abyste zdokumentovali místo, datum, čas a vznik škodné události. Pokud máte telefon s fotoaparátem, pořiďte z místa fotografii. Zapište si okolnosti vzniku úrazu. V případě, že vás někdo viděl, vezměte si od všech svědků kontakt. Schovávejte si všechny zdravotní posudky, doklady výdajů, které souvisely s léčením, stejně jako případné potvrzení o ztrátě výdělku.
Nakonec nezbývá než uplatnit vůči vlastníkovi pozemní komunikace nárok na náhradu škody.

Sandra Špačková

2 Komentářů to “Úraz na chodníku? Jak žádat o odškodné?”

 1. Markéta Hladká napsal:

  Dobrý den, dne 8.8. jsem upadla na rozkopaném chodníku a zlomila si pravé zápěstí. Chtěla bych Vás požádat, zda byste mi pomohla sepsat žádost o odškodné. Předem děkuji za odpověď Markéta Hladká

  • admin napsal:

   Dobrý den paní Hladká,

   doporučujeme Vám kontaktovat Vaši pojišťovnu. Pravděpodobně budete muset vyplnit formulář pojišťovny a dodat lékařskou zprávu o úraze. Každá pojišťovna používá vlastní tiskopisy a má své postupy. Proto kontaktujte přímo Vaši pojišťovnu, kde Vás navedou jak postupovat.

   Za redakci probabicky.cz,
   Veronika Effenbergerová

Reagujte

Text