Záclony a závěsy se opět vracejí do módy

Po módní vlně neosobních a strohých interiérů sledujeme v poslední době návrat k příjemnému stylu našich babiček. Jistě to máte ještě ve vzpomínkách, jejich pokoje sálaly útulností a obsahovaly řadu dekorativních prvků. Zásadní místo v takových interiérech pak měly záclony a závěsy. Pokud také patříte k těm, které na oknech neuspokojí jednoduché hliníkové žaluzie a toužíte spíše po teplu domova, nechte se inspirovat naším článkem.

A jaké jsou trendy a novinky?

Tak jako v dalších oblastech módy zde platí, že je dovoleno téměř vše. To znamená, že in jsou jak jemné a elegantní jednobarevné závěsy a záclony v tlumených tónech, tak výrazné barvy a divoké vzory. Záleží jen na vás a vašem vkusu. Samozřejmě zde ale platí, aby sladění záclon a závěsů s dalšími dekorativními prvky bylo co nejlepší.

Velmi hezké a praktické jsou tzv. voálové závěsy, které zároveň plní funkci záclon. Jsou částečně průhledné tak, že propouštějí světlo, ale vidět skrz ně dovnitř není. Hodí se do každého interiéru, mohou být jak krátké, tak dlouhé. Nejčastěji jsou z polyesteru (po vyprání jsou prakticky hned suché a nemusejí se žehlit) a nabízejí velkou škálu barev.

Voálový závěs

Dalším typickým materiálem pro záclony a závěsy je polyesterový etamín. Zde se často používá dekorativní provedení proužků tón v tónu, které vypadají jako vytkávané nebo různých jiných dekorů např. listů či květin.

Etamínová záclona s lemem

Do menších oken se hodí záclonky přímo na míru, které nezakrývají celé okno, ale pouze jeho část /horní nebo dolní/. Mohou být také umístěné v polovině okna, jako právě za časů našich babiček.

A pokud jste skutečnými milovníky romantického stylu nebo máte byt zařízený starožitnými kusy, pak se k vám určitě budou hodit klasické bílé záclony s poutky na uchycení ve stylu opony, které si můžete vybrat v různých stupních zdobnosti.

Naším posledním tipem jsou funkční závěsy, které jsou neprůhledné a slouží především k zatemnění místností. Bývají z kvalitních těžších materiálů v tmavších barvách, ale i tyto závěsy mohou dobře doplnit a ozvláštnit váš domov.

Co vám ale rozhodně doporučujeme je to, aby záclony a závěsy ve vašem domově korespondovaly s dalšími textiliemi, jak s barvou sedací soupravy popř. sedáky židlí, tak např. s ubrusy a polštářky. Protože harmonie v interiéru velmi úzce souvisí s harmonií v duši…

Sladěný závěs…

…podsedák…

…a polštářky.

 

3 Komentářů to “Záclony a závěsy se opět vracejí do módy”

  1. Záclony napsal:

    Nechápu jak někdy mohly vyjít z mody a být nahrazeny tak nevzhlednými žaluziemi. My jsme vždycky měli doma záclony a závěsy a podle mě na oknech ani nic jiného lépe nevypadá.

  2. Iveta Prchalová napsal:

    ráda bych obědnala závěs

  3. Jiřinka87 napsal:

    Ty bílo stříbrné jsou skvělé, kde se dají koupit? Já osobně nakupuji celkově bytový textil tady (odkaz byl odstraněn) ale takové jsme tam nenašla.

Reagujte

Text